Otrzymałeś stypendium w 2016 r.? Możesz uzyskać zwrot nadpłaconego podatku.

Print Drukuj

W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 26 kwietnia 2017 r. "W sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od stypendiów otrzymanych na podstawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. poz. 864)" PUP Gliwice informuje, że nastąpiła zmiana przepisów dotyczących opodatkowania stypendiów. Stypendia otrzymane na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, otrzymane w okresie od 1 stycznia 2016r. do 31 grudnia 2019 r. zostały zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. To oznacza, że urząd skarbowy na wniosek podatnika (osoby która otrzymała takie stypendium), zwróci nadpłacony podatek.

Informacja dla osób, które otrzymały stypendium w 2016 r.

Jeżeli w 2016 r. otrzymałeś stypendium finansowane ze środków Funduszu Pracy, to możesz wystąpić do właściwego miejscowo urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w celu otrzymania zwrotu nadpłaconej kwoty.

Możesz skorzystać z załączonego wniosku.

Razem z wnioskiem powinieneś złożyć skorygowane zeznanie podatkowe, tzn. PIT, który złożyłeś za 2016 r.

Pamiętaj, aby  w części A zeznania MIEJSCE I CEL SKŁADANIA ZEZNANIA w pozycji 10 zaznaczyć kwadrat nr 2 „korekta zeznania". Ponadto w części C zeznania DOCHODY / STRATY ZE ŹRÓDEŁ PRZYCHODÓW w kolumnie b „Przychód" nie wykazywać ( odjąć ) kwotę otrzymanego w 2016 r. stypendium, natomiast w kolumnie f „Zaliczka pobrana przez płatnika" w wierszu dotyczącym innych źródeł wskazać całą ( bez zmiany ) zaliczkę na podatek pobraną przez płatnika (urząd pracy). Jest to odpowiednio: poz. 89 w PIT-36 albo poz. 63 w PIT-37. Wysokość tej zaliczki jest wskazana w rocznej informacji PIT-11 wystawionej za 2016 r. w poz. 48.

Wskazane jest najpierw wypełnienie korekty zeznani, a następnie załączonego wniosku by prawidłowo wyliczyć różnicę w podatku - szczególnie osoby, które w 2016 roku posiadały inne przychody poza stypendium.

Należy pamiętać, że:
W przypadku sporządzenia korekty zeznania PIT, zastosowanie ma art. 27b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 2032 z późn. zm). Przywołany przepis stanowi bowiem, że obniżenie podatku o składkę na ubezpieczenie zdrowotne, nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zatem podatnik składający korektę zeznania podatkowego za 2016 r. nie uwzględnia w nim składek na ubezpieczenie zdrowotne pobranych od stypendiów i odliczonych przez płatnika przy poborze miesięcznych zaliczek na podatek, które to stypendia zostały zwolnione z opodatkowania rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów wydanym w dniu 26 kwietnia 2017 r.

Informacja dla osób, które otrzymały stypendium w 2017 r.

Jeżeli w 2017 r. otrzymałeś stypendium finansowane ze środków Funduszu Pracy, od którego pobrana została zaliczka na podatek dochodowy, to możesz wystąpić do właściwego miejscowo urzędu skarbowego z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w celu otrzymania zwrotu nadpłaconej kwoty.

Możesz skorzystać ze Wzoru wniosku do naczelnika urzędu skarbowego.

Jeżeli nie złożysz takiego wniosku, to nadpłacony podatek odzyskasz rozliczając swój dochód w rocznym zeznaniu podatkowym składanym za 2017 r. na podstawie rocznej informacji PIT-11 wystawionej przez płatnika (urząd pracy). W takim przypadku pobraną przez płatnika i wykazaną w PIT-11 zaliczkę na podatek należy przenieść do zeznania podatkowego.

Nadpłatę przekazuje się na rachunek bankowy wskazany w zgłoszeniu aktualizacyjnym ZAP-3 albo na aktualny adres miejsca zamieszkania wskazany w zeznaniu (PIT). Aktualny adres miejsca zamieszkania można wskazać również w zgłoszeniu ZAP-3.

Stypendia za miesiąc maj 2017 r. zostały ponownie przeliczone przez Powiatowy Urząd Pracy, a nadpłacony podatek został przekazany na rachunek bankowy osoby bezrobotnej - nie ma konieczności kontaktowania się w tym względzie z Powiatowym Urzędem Pracy..

Załączniki

Wniosek - nadpłata podatku - 2017
Wniosek - nadpłata podatku - 2017.doc 17 KB
Informacje o publikacji dokumentu